Search This Blog

Monday, 25 November 2013

RPH Subjek Matematik Pendidikan Khas ( MATA WANG)


Assalammualaikum,, 
Salah satu tugasan yang kami perlu lakukan ialah membuat Alat Bantu Mengajar dan juga Rancangan Pangajaran Harian (RPH) untuk mengajar pelajar Pendidikan Khas . Oleh itu, saya telah memilih untuk mengajar subjek Matematik bawah tajuk Mata Wang. Post kali ni saya akan letakkan RPH saya.  Dan inilah hasilnya :::: 

 

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas                   : 1 Jujur (Pendidikan Khas)
Hari                     : Isnin
Tarikh                  : 28 Oktober 2013
Masa                   : 10.30 a.m -  10.50 a.m (20minit)
Matapelajaran      : Matematik
Tajuk                    : Wang hingga RM10

Objektif Am :
Murid dibimbing untuk mengenalpasti wang ringgit dan sen.

Objektif Pengajaran :

  • Murid dapat mengenalpasti dan membezakan wang kertas dan wang syiling .

  • Menamakan objek atau gambar yang terdapat pada permukaan wang syiling da wang kertas.
  • Murid dapat menyatakan simbol-simbol dan warna yang terdapat pada wang syiling dan wang kertas
Nilai-nilai murni :
Berdisiplin , Menumpukan Perhatian , Berjimat – cermat, Bekerjasama

Kemahiran Berfikir :  
Dapat menjelaskan contoh ciri-ciri wang syiling dan wang kertas dari segi saiz, bentuk  dan warna.

Kaedah Pengajaran :
  • Soal jawab
  • Perbincangan
  • Sumbangsaran
  • Mengkaji pengetahuan

Bahan Bantu Mengajar :
  • Wang syiling contoh atau wang mainan dan wang sebenar 5 sen hingga 50 sen.
  • Wang kertas contoh atau wang mainan dan wang sebenar RM 1 hingga RM 100
  • Gambar
  • Papan putih
  • Pen marker
  • Pelekat kertas

Bahan-bahan Rujukan : 
Buku Teks Matematik Tahun 1

Pengetahuan Lepas :
  • Murid – murid mengetahui dan telah mempelajari nombor semasa bermula dari nombor 0 hingga 100
  • Murid pernah menggunakan wang untuk membeli makanan dan minuman di kantin       
  • Murid telah biasa melihat mata wang



LANGKAH / MASA

ISI PENGAJARAN
KAEDAH DAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN /
BBM

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID




SET INDUKSI

(5 minit )
Wang syiling dan  wang kertas mempunyai ciri-ciri seperti saiz, bentuk dan warna yang berbeza

1.      Minta pelajar mengeluarkan wang saku yang dibawa dan letakkan di atas meja.
2.      Guru tanya tentang saiz , bentuk dan warna wang saku.

1.      Murid mengeluarkan wang saku dan tunjuk kepada guru.
2.      Murid dapat menyatakan ciri-ciri wang dari segi saiz, bentuk dan warna.





-          Wang sebenar


LANGKAH 1

(10 minit)
Wang syiling dan wang kertas mempunyai simbol dan warna yang berbeza.

5 sen : destar siga, warna perak,
10 sen : motif orang asli, perak,
20 sen : bunga melur, emas
50 sen : sulur kacang, emas

RM1 : wau, biru
RM5 : burung enggak badang, hijau muda
RM10 : Rafflesia, merah
RM20 : Penyu Karah & Penyu Belimbing
RM50 :Kelapa sawit dan bioteknologi, hijau kebiruan
RM100 : Taman Kinabalu dan Gunung Kinabalu, ungu

1.      Guru menerangkan simbol – simbol yang terdapat pada wang syiling dan dan kertas.


1.      Murid mendengar apa yang diterangkan oleh guru.


-          Wang sebenar
-          Wang palsu
-          Gambar
-          Papan putih
-          Pen marker







LANGKAH 2

(10 minit)
Mengenal dan memadankan wang syiling dan wang kertas.
1.      Guru memanggil beberapa murid ke depan untuk membuat latihan.
2.      Guru menyediakan wang kertas dan wang syiling palsu dan meminta pelajar memadankan wang tersebut ke dalam jadual yang dibuat oleh guru berdasarkan ciri-ciri yang disebut oleh guru.
1.      Murid yang sukarela / dipilih pergi ke depan kelas.
2.      Murid mendengar arahan guru dengan teliti.







-          Wang palsu
-          Papan putih
-          Pelekat kertas




PENUTUP

(5 minit)
Mengingat palajaran hari ini dan nasihat.
1.      Guru minta murid menyatakan jumlah wang Malaysia yang guru tunjuk kepada murid .
2.      Guru menasihatkan murid supaya berjimat cermat dalam berbelanja.
1.      Murid menjawab pertanyaan guru.
2.      Murid mendengar nasihat guru.


Penilaian Kendiri :
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Catatan Penyelia :
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1 comment:

  1. Terima kasih atas perkongsian. Minta izin untuk share.

    ReplyDelete